Elinde euro ve doları olanlar dikkat çarşı pazar karışacak! Ünlü ekonomist OHAL başladı diyerek yükseliş için net tarih verdi

Yatırımcıların dikkatini çeken dolar ve euro kurundaki artışlar, son günlerde giderek daha fazla gündemi meşgul ediyor.

Hafta sonuna girilirken dolar ve euro kurunda yaşanan düşüşler ise bir nebze olsun rahatlama sağlarken, ünlü ekonomistten çarpıcı açıklama geldi. Finansal OHAL uygulamasından bahseden ekonomist tahminlerini açıkladı.

Dolar ve euro kurundaki yükselişler Hafta sonuna 32,2190 TL seviyelerinden giriş yapan dolar kuru, yeni günde 0,10 seviyesinde bir değer kaybı yaşadı.

Dolar serbest piyasada 32,0977 alım, 32,1334 satım yaptığı görülüyor. Euro kurundaki düşüş ise dolara göre daha hızlı yaşandı. Hafta sonuna 35,1450’den giren euro, yüzde 0,25 oranında değer kaybetti. Euro, 34,9064 seviyelerinden alınıp, 35,1060 liradan satışı yapılıyor.

Dolar, hafta sonuna 32,2190 TL seviyelerinden giriş yaparken, yatırımcılar tarafından yakın takibe alındı.

Yeni güne 0,10 oranında bir düşüşle başlayan dolar, serbest piyasada 32,0977 alım, 32,1334 satım fiyatlarıyla işlem görmeye başladı. Euro ise hafta sonuna 35,1450 seviyelerinden giriş yapmıştı ancak yüzde 0,25 oranında bir düşüşle 34,9064 seviyelerinden alınıp, 35,1060 liradan satılmaya başlandı.

“FİNANSAL OHAL UYGULAMASI BAŞLADI

Bu düşüşlerin ardından dikkatler, ünlü ekonomist Barış Soydan’ın açıklamalarına yoğunlaştı. Soydan, Merkez Bankası’nın rezerv satışı yaptığını belirterek bu miktarın 20 milyar dolar civarında olduğunu vurguladı. “Finansal OHAL uygulaması başladı” yorumunda bulunan Soydan, piyasalarda tedirginliğe neden oldu.

Soydan’ın açıklamalarıyla birlikte geçmişte rafa kaldırılan Uzlaşmalı Mevduat Döviz Satışları’nın tekrar devreye alındığı ortaya çıktı. Bu durumun, finansal OHAL uygulamasının bir parçası olduğunu belirten Soydan, dolar talebinin artmasıyla Merkez Bankası’nın vadeli döviz satışı yaptığını ifade etti.

Sadece 10 gün içinde 2.8 milyar dolarlık TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz satışının gerçekleştiğini belirten Soydan, rezervlerdeki azalmanın makas aralığını kapatmaya yönelik olduğunu belirtti.

YIL SONUNDA O RAKAMI BULACAK

Merkez Bankası anketine göre ise dolar kurunun yıl sonunda 40,53 olması bekleniyor. Bu tahmin, piyasalarda tedirginliğin artmasına neden oldu ve yatırımcılar, dolar ve euro kurundaki hareketliliği yakından takip etmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x